Najradšej fotografujem ľudí

Médiá o filmovej škole - Modernaskola.sk

Filmová škola má celoslovenskú víťazku v čiernobielej fotografii. Hoci má len 16 rokov, už dnes má jasnú predstavu o tom, čo chce v živote dosiahnuť. Je ambiciózna, talentovaná a pripravená ísť tvrdo za svojím cieľom. Študentka Filmovej školy v Košiciach a víťazka AMFO 2006, Kristína Vavreková.

 

- Kika, môžeš nám prezradiť niečo o súťaži amatérskych fotografov AMFO 2006. Ako si sa k nej vlastne dostala?
O tejto súťaži som sa dozvedela u nás v škole. Pretože ma fotografia baví a venujem sa jej, pani riaditeľka našej školy ma na súťaž prihlásila. Vybrala som 8 z mojich najlepších prác a poslala ich na okresné kolo v Košiciach, ktoré som vyhrala, získala som diplom a knihu a zároveň aj postup na krajské kolo.

- A ako to bolo ďalej?
Na krajskom kole som opäť vyhrala v kategórii do 16 rokov v sekcii čiernobiela fotografia.

- To bol zrejme predpoklad tvojej účasti na celoslovenskej súťaži AMFO 2006...
Áno, v novembri tohto roku sa konalo celoslovenské kolo v Banskej Bystrici v Múzeu SNP. Tam nám slávnostne odovzdávali ceny. Bola som veľmi prekvapená, ale aj šťastná, že moje fotografie zapôsobili na porotcov tak, že som sa stala víťazkou tejto súťaže. Do mojej zbierky pribudol diplom, medaila, kniha a krásny fotoaparát OLYMPUS E 500, z ktorého mám veľkú radosť.

- čo ti táto súťaž dala, čím ťa obohatila?
Určite som sa niečo nové naučila, nazbierala som nové skúsenosti a kontakty. Tri dni sme robili workshopy, učili nás tam známi fotografi. Mali sme doniesť svoje portfóliá a oni ich hodnotili.

- Ako si sa dostala k fotografovaniu?
Zlom nastal asi vtedy, keď som sa rozhodovala, na akú strednú školu pôjdem študovať. Vtedy som sa začala zaujímať o fotografovanie, začala som to skúšať a chytilo ma to. A už sú to dva roky, čo sa fotografii venujem.

- Ale aj tak viem, že ty si nikdy nemala k tomu ďaleko...
Môj dedko, Štefan Lipták je fotograf a rovnako aj moja mama, ktorá to po ňom zdedila. V súčasnosti už má mama vlastný fotoateliér, v ktorom často fotím aj ja.

- Kde hľadáš inšpiráciu?
čerpám najmä z internetu a módnych časopisov.

- Má aj nejaký vzor?
Nejaký konkrétny vzor nemám, ale veľmi sa mi páčia práce od českého fotografa Romana Sluku.

- Aké sú tvoje ambície, čo by si chcela dosiahnuť?
Chcem sa zdokonaľovať najmä v reklamnej a módnej fotografii.

 

Zhovárala sa: Lucia Sopková - žiačka SSUŠ v Košiciach

Zdroj: MODERNASKOLA.sk