Krídla nad mestom - Modernaskola.sk

Médiá o filmovej škole - Modernaskola.sk

Priestory filmového klubu Cinefil v Košiciach v podvečer 8. februára zaplnili študenti, ich rodičia, pedagógovia, novinári i ďalší hostia. Prišli na premiéru filmu Krídla nad mestom, autoromi ktorého sú žiaci a pedagógovia tejto školy.

Film vznikol vďaka súťaži Pro envivo, do ktorej sa táto škola prihlásila a ktorú napokon aj vyhrala. Vedúci audiovizuálneho centra Súkromnej strednej umeleckej školy filmovej v Košiciach (SSUŠF) Walter Uhrík pri predstavovaní filmu vyzdvihol veľkú zainteresovanosť, trpezlivosť, empatiu a záujem študentov i všetkých ostatných spolupracovníkov, ktorí sa na 40-minútovom výslednom diele podieľali. Zásluhou všetkých sa film stane učebnou pomôckou, pretože slovenská agentúra pre životné prostredie ho bude distribuovať na školy. Päťdesiat DVD už škola na tento účel odoslala. Krídla nad mestom je dielo, v ktorom v desiatich kapitolách možno zhliadnuť a zo sprievodného komentára sa poučiť o všetkých vtákoch, ktoré žijú v meste.

Riaditeľka SSUŠF Jarmila Uhríková v uvítacom prejave vyzdvihla prácu študentov, ktorí za tri roky existencie školy dosiahli už mnohé úspechy doma i v zahraničí. Svedkami toho boli vystavené práce v priestoroch filmového klubu. Na vernisáži po skončení filmu všetci zúčastnení si prezerali návrhy plagátov a fotografie. Boli medzi nimi i tie, ktoré získali 1. miesto v celoeurópskom kole o najlepší plagát na tému Práva detí v EÚ v Bruseli (autorka Jana Pelegrinová), 1. miesto v súťaži EÚ Cena mládeže za rozvoj v Bruseli (Oliver Šimčík), 1. miesto v celoslovenskej súťaži v kategórii čierno-biela fotografia do 16. Rokov AMFOTO (Kristína Vavreková), 2. miesto v celoslovenskej súťaži v rámci európskej kampane Každý iný - všetci rovní (Jana Pelegrinová) a 2.miesto v celoslovenskom kole plagátovej tvorby Ľudia proti rasizmu (Matej Juhár).

Záverečná recepcia bola príležitosťou na rozhovory študentov, pedagógov i rodičov. Oslovili sme niektorých. Marta Kuzmová z Veľkého Lipníka: "Moja dcéra Veronika je tretiačka. Býva na internáte. V škole sa jej veľmi páči a môže tu realizovať svoje kresliarske nadanie. Film i vernisáž boli pre mňa zážitkom a som rada, že moja dcéra k takýmto nadaným študentom patrí." Pavol Ivan z čane: "Mám tu syna prváka. O tejto škole som sa dozvedel náhodou. Teším sa, že moje jediné dieťa má možnosť študovať na škole, kde ho to teší a kde študuje to, čo ho najviac zaujíma."JUDr. Tibor Pelegrin."Som nadšený z toho, že moja dcéra sa v tejto škole našla. Teší ju a tým pádom samozrejme aj mňa, že k vzdelávaniu pristupuje so zanietením, osobným záujmom, bez toho, aby ju do učenia musel niekto nútiť. Za to patrí vďaka pedagógom tejto školy. Aj ich zásluhou je, že majú študenti také vynikajúce výsledky práce, ako sme na tomto stretnutí mali možnosť vidieť."

Jana Pelegrinová - študentka 3. ročníka Filmovej školy v Košiciach

Zdroj: MODERNASKOLA.sk