Víťazný film projektu ProEnviro v distribúcií

Médiá o filmovej škole - Sazp.sk - Krídla nad mestom

Všetko sa to začalo dobrým nápadom, s ktorým prišla Slovenská agentúra životného prostredia, keď sa rozhodla zorganizovať súťaž o najlepší školský environmentálny projekt ProEnviro 2005. Táto myšlienka nadchla aj študentov a pedagógov Súkromnej strednej umeleckej školy filmovej, a tak neváhali ani chvíľočku. Vypracovali  projekt, podali ho a ... úspech sa dostavil.

Po krásnej slávnosti spojenej s odovzdávaním cien nasledovali dni, týždne a mesiace tvrdej práce. Ten kto nezažil filmovačku, určite si ani nevie predstaviť, aká môže byť náročná. O to viac, keď sa filmári rozhodnú obsadiť do hlavných úloh zvieratá. Práve projekt Krídla nad mestom, s ktorým uspeli študenti Filmovej školy v kategórii stredných škôl, patril medzi tie náročnejšie. Zámerom totiž bolo natočiť film o vtáčích druhoch v meste, vytvoriť interaktívne DVD a aby toho nebolo málo, pridať aj niečo z výtvarnej oblasti – navrhnúť a urobiť aj filmový plagát a obal na DVD.

Správny filmár musí ísť do terénu poriadne vybavený a to nielen technicky, ale aj teoreticky. Mladí umelci museli predovšetkým zistiť, akých vtáčích susedov vlastne v meste majú, kde žijú, ako sa správajú, kde hniezdia, ktorí z nich ostávajú na zimu v meste, ktorí nie, čo jedia a vôbec... museli sa toho naučiť veľmi veľa.  V tejto náročnej úlohe však nezostali sami, patronát nad nimi prebral  ornitológ  MVDr. Samuel Pačenovský člen environmentálneho združenia SOSNA z Košíc, vtáčkár ako sa patrí. Práve on bol ten, ktorý vždy vedel poradiť, keď nebolo zrejmé aký vtáčí druh sa to vlastne podarilo natočiť. Vysvetlil aj to, prečo sa ten - ktorý druh správa tak, ako to zaznamenali kamery mladých filmárov, prečo vtáky jedia to, čo jedia, kde a  ako hniezdia a vždy bol pripravený a ochotný pomôcť. Rovnako aj režisér filmu Walter Uhrík, pre ktorého sú prírodopisné filmy priam srdcovou záležitosťou, sa projektu oddal naplno.

Škola a niektoré z domácností študentov sa zmenili na filmové laboratóriá. S nakrúcaním sa totiž začalo v zime, takže v areáli školy, ale aj na balkónoch a oknách bytov  mladých filmárov i riaditeľky školy,  pribudli kŕmidlá plné tých najvyberanejších dobrôt pre hlavných protagonistov filmu. Za nekonečné hodiny čakania  a nakrúcania, kedy človek musí často krát aj zatajiť dych, aby zostal nespozorovaný, sa filmárom dostalo odmeny v podobe  unikátnych záberov. Ako to už v živote býva, dostavili sa však aj komplikácie. človek mieni a príroda mení. A najväčšími nepriateľmi filmára, ako sa úsmevne hovorí, sú  predovšetkým štyria kamaráti - jar, leto, jeseň a zima. Každé z ročných období vie totiž pripraviť nečakané prekvapenia v podobe víchrice, snehu, dažďa, prudkého slnka, svetla, tmy, či  hmly...
Minuloročná mimoriadne krutá a dlhá zima tak zamiešala karty aj tvorcom filmu Krídla nad mestom. Zima sa však predsa len skončila a nakoniec aj samotná príroda ocenila prácu a úsilie filmárov z Košíc, rozhodla sa prispieť k vzniku filmu a ponúkla niečo skutočne neočakávané a úžasné. Na balkóne panelákového bytu jednej zo študentiek zahniezdil pár sokola myšiara. Z bezprostrednej blízkosti  tak kamera mohla  pozorovať a zaznamenávať hniezdenie, liahnutie, prvé dni života maličkých pustoviek až po  ten veľký deň, kedy  mladí dravci opustili hniezdo a vo veľkolepom lete rozprestreli svoje krídla nad mestom.

Po mesiacoch nakrúcania, nastala ďalšia fáza – post produkcia. Pozostáva z niekoľkých častí. Predovšetkým sa musí „rozobrať materiál“ to znamená, že je potrebné pozorne prezrieť a podrobne popísať všetko, čo sa podarilo nakrútiť. Znie to jednoducho, ale pri filme Krídla nad mestom bolo natočených 30 hodín záznamu, z ktorých sa do filmu dostane tak 30 až 45 minút. Ďalšou časťou je strih, potom nasadzovanie ruchov, načítavanie komentára a konečne záverečná mixáž.

Hotový film potom začne žiť svoj vlastný život, na ceste k divákom ponesie so sebou posolstvo lásky k prírode a všetkému živému, čo je okolo nás. Študenti Filmovej školy dúfajú, že sa ich dielo bude páčiť aj vám. Interaktívne DVD Krídla nad mestom  môžu všetci záujemcovia získať na www.filmovaskola.sk.

Jarmila Uhríko
riaditeľka SSUŠ, Košice

Film je vhodný ako didaktická pomôcka vo vyučovaní pre základné a stredné školy a pevne veríme že si nájde cestu aj k pedagógom, ich žiakom a študentom. Film je tiež možné si zapožičať v knižnici Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) v Banskej Bystrici, v Strediskách environmentálnej výchovy SAŽP alebo zdarma objednať priamo na Odbore environmentálnej výchovy (OEV) SAŽP v Banskej Bystrici ako aj na mailových adresách jana.simonovicova@sazp.sk , ev@sazp.sk.

Prajeme vám príjemný let za poznaním.

Jana Šimonovičová
OEV SAŽP, Banská Bystrica

Videoukážka.wmv (cca 3minuty, 8,7MB)

Zdroj: Slovenská agentúra životného prostredia