Vyhodnotenie festivalu MOBILFEST 2013

 

Tlačová správa – Mobilfest 2013 – vyhodnotenie

 

Vyhodnotenie 1. ročníka festivalu Mobilfest 2013 sa uskutočnilo dňa 9. mája 2014 v Košiciach za účasti autorov videodiel, poroty a nechýbal ani prezident festivalu Marián Čekovský. Vyhlasovateľom festivalu je Súkromná stredná umelecká škola filmová, Petzvalova 2 v Košiciach.

 

Od čias, keď si diváci prvý raz pozreli pohyblivé obrázky, prešlo už 119 rokov. Ešte viac času uplynulo odo dňa, keď Thomas Alva Edison zostrojil prvú filmovaciu kameru – kinetograf a premietací prístroj – kinetoskop. Dodnes sa traduje, ako diváci utekali z hľadiska, keď sa na plátne na nich rútil vlak v jednej z prvých snímok bratov Lumierovcov. Atrakcia sa postupne zmenila na všednosť a dnes už nakrúcať môže každý. Nemusí byť pritom odkázaný na  drahú filmovaciu techniku. Stačí mobilný telefón a, samozrejme, dobrý nápad a odhodlanie pretaviť ho do obrazovej podoby. A práve takýmto tvorivým ľuďom dáva Mobilfest príležitosť predstaviť svoje dielka.

 

Do 1. ročníka Mobilfestu poslalo svoje práce 35 autorov. Ich úlohou bolo nakrútiť  video v rozsahu od 30 sekúnd do 5 minút. A neľahkou úlohou poroty zas bolo vybrať spomedzi 38 videí - pretože niektorí poslali aj viacero prác - tých najlepších tvorcov. Kreativitu a schopnosť dať svojmu nápadu tú najlepšiu podobu hodnotili:  Peter Hrabinský – pedagóg Súkromnej strednej umeleckej školy a strihač a režisér, riaditeľka filmovej školy a dramaturgička, scenáristka, projektová manažérka  Jarmila Uhríková, režisér a pedagóg Jaroslav Kerner, dizajnér a pedagóg Daniel Tatarka, Katarína Martinková z British Council, režisérka  Zuzana Zemanová, Matej Kladek – animátor a pedagóg, Marián Čekovský a umelecký riaditeľ festivalu, zvukový majster, scenárista, režisér, pedagóg a manažér audiovizuálnej tvorby na Filmovej škole v Košiciach Walter Uhrík.

 

Kategória DETI

Víťazom je Lukáš Celec z Bratislavy. Porota ocenila jeho video Vykrádač bytu.

2. miesto patrí Marošovi Adamkovičovi zo Slatiny nad Bebravou za snímku Fingerboard Trip

3. miesto za video Mesto Košice získava Daniel Pužér z Trebišova

 

Kategória Študenti a žiaci

 

Tomáš Baršváry najviac oslovil porotu a z Košíc si odnáša aj 1. miesto za snímku, nazvanú jednoducho – Aké jednoduché.

 

Za zamyslenie sa nad samotou človeka a jeho rozhodnutím pridať sa k masám si  2. miesto u poroty vydobyl Tomáš Baršváry zo Senca. 

 

3. miesto si z Košíc odnáša Dominika Kubániová z Banskej Bystrice za video Misia neúspešná.

 

Kategória Dospelí

prvé miesto získal krátky film Les priam hororovitého charakteru, o mužovi, ktorý v lese nájde mobil so záhadným videom. Jeho autor je Matúš Men!

Never Surrender, teda Nikdy sa nevzdať – je dielko Júliusa Kmaka z Košíc. Vyslúžil si ním v našej súťaži 2. miesto.

 

Spomedzi 24 prihlásených videí sa na 3. mieste umiestnila snímka Vlak, ktorej autorom je Matúš Men z Košíc. 

 

Okrem poroty, videá hodnotili aj diváci. Mohli tak urobiť prostredníctvom internetovej stránky festivalu. Navštívilo ju takmer jeden a pol tisíc záujemcov o súťažné videá. Do hlasovania sa zapojilo 130 ľudí. S počtom hlasov 51 zvíťazil film „Nečakané prebudenie“  od autora AZRAELA.

fotogaléria

fotograléria2